Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL03C101JA3NNNC
CL03C101JA3NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL03C101JA3NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
CL03C101JA3NNNC.pdf
Availability of CL03C101JA3NNNC
QUANTITY
CL03C101JA3NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL03C101JA3NNNC
Internal Part NumberEIS-CL03C101JA3NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL03C101JA3NNNC
Related LinksCL03C10, CL03C101JA3NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL03C101JA3NNNC Details Description
Related parts for CL03C101JA3NNNC
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
TOOL FERRULE L-PLATE .140-.149 datasheet.pdf
RES 27.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M2 datasheet.pdf
KIT, SAFETY MAT TRIM HARDWARE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
KIT EVALUATION MAX24310 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1W DO214AC datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 150MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf