Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL03C1R8CA3GNNC
CL03C1R8CA3GNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL03C1R8CA3GNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
CL03C1R8CA3GNNC.pdf
Availability of CL03C1R8CA3GNNC
QUANTITY
CL03C1R8CA3GNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL03C1R8CA3GNNC
Internal Part NumberEIS-CL03C1R8CA3GNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL03C1R8CA3GNNC
Related LinksCL03C1R, CL03C1R8CA3GNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL03C1R8CA3GNNC Details Description
Related parts for CL03C1R8CA3GNNC
HOOK-UP STRND 22AWG GRN/YEL 100' datasheet.pdf
PCB UNCLAD 1/16"THICK FR4 3X4.5" datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 12V WT FLAT RED datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 470K 2% RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 558V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
CAP ARRAY 1000PF 50V X7R 0504 datasheet.pdf
POT 5K OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
762 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
OSC XO 16.768MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf