Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL03C470JA3NNNC
CL03C470JA3NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL03C470JA3NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
CL03C470JA3NNNC.pdf
Availability of CL03C470JA3NNNC
QUANTITY
CL03C470JA3NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL03C470JA3NNNC
Internal Part NumberEIS-CL03C470JA3NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL03C470JA3NNNC
Related LinksCL03C47, CL03C470JA3NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL03C470JA3NNNC Details Description
Related parts for CL03C470JA3NNNC
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
IGBT 600V 90A 520W TO247AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK DIV ISO 8SOIC datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
RES MO 1/2W 41.2OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf