Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL03X104KR3NNNC
CL03X104KR3NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL03X104KR3NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 4V X6S 0201
Datasheet Download
CL03X104KR3NNNC.pdf
Availability of CL03X104KR3NNNC
QUANTITY
CL03X104KR3NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL03X104KR3NNNC
Internal Part NumberEIS-CL03X104KR3NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL03X104KR3NNNC
Related LinksCL03X10, CL03X104KR3NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL03X104KR3NNNC Details Description
Related parts for CL03X104KR3NNNC
RES SMD 309 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD R-R 24-DIP datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 8W 30V NI-400 datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 0.4W 0207 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.384MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 1600VDC datasheet.pdf