Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05A105KQ5NNND
CL05A105KQ5NNND picture photo
Mfg. Part Number
CL05A105KQ5NNND
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
CL05A105KQ5NNND.pdf
Availability of CL05A105KQ5NNND
QUANTITY
CL05A105KQ5NNND Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05A105KQ5NNND
Internal Part NumberEIS-CL05A105KQ5NNND
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05A105KQ5NNND
Related LinksCL05A10, CL05A105KQ5NNND Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05A105KQ5NNND Details Description
Related parts for CL05A105KQ5NNND
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 850V 6.7A TO-220 datasheet.pdf
CONN HEADER TYPE-B 110POS GOLD datasheet.pdf
IC DUAL COMP P-P NANOPWR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANSMITTER 418.00MHZ SM-20L datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf