Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05A105MQ5NNNC
CL05A105MQ5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05A105MQ5NNNC
Brief Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
CL05A105MQ5NNNC.pdf
Availability of CL05A105MQ5NNNC
QUANTITY
CL05A105MQ5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05A105MQ5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05A105MQ5NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05A105MQ5NNNC
Related LinksCL05A10, CL05A105MQ5NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05A105MQ5NNNC Details Description
Related parts for CL05A105MQ5NNNC
CARDEDGE LO PRO 43POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 20POS datasheet.pdf
CONN HOUSING 32POS 1.27MM datasheet.pdf
PLCC-52/LCC-52/JLCC-52 TO DIP-52 datasheet.pdf
FILTERLINE PRIMARY datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf