Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05A475MQ5NQNC
CL05A475MQ5NQNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05A475MQ5NQNC
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
CL05A475MQ5NQNC.pdf
Availability of CL05A475MQ5NQNC
QUANTITY
CL05A475MQ5NQNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05A475MQ5NQNC
Internal Part NumberEIS-CL05A475MQ5NQNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05A475MQ5NQNC
Related LinksCL05A47, CL05A475MQ5NQNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05A475MQ5NQNC Details Description
Related parts for CL05A475MQ5NQNC
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf