Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05B103KB5NFNC
CL05B103KB5NFNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05B103KB5NFNC
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
CL05B103KB5NFNC.pdf
Availability of CL05B103KB5NFNC
QUANTITY
CL05B103KB5NFNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05B103KB5NFNC
Internal Part NumberEIS-CL05B103KB5NFNC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05B103KB5NFNC
Related LinksCL05B10, CL05B103KB5NFNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05B103KB5NFNC Details Description
Related parts for CL05B103KB5NFNC
CONN SOCKET 4POS 7.92MM RED datasheet.pdf
RES 10K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER MPC5567 416-BGA datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
COUNTER 8 CHAR 10-30V PANEL MT datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
33000UF 16V 30X40 datasheet.pdf