Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05B103MO5NNNC
CL05B103MO5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05B103MO5NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
CL05B103MO5NNNC.pdf
Availability of CL05B103MO5NNNC
QUANTITY
CL05B103MO5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05B103MO5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05B103MO5NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05B103MO5NNNC
Related LinksCL05B10, CL05B103MO5NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05B103MO5NNNC Details Description
Related parts for CL05B103MO5NNNC
FUSE BOARD MOUNT 1A 32VDC 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A POWER T/H datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 24POS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 8SKT PCB datasheet.pdf
CAP FILM 180UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
RECEPTACLE ASSEMBLY, 350A, MSD datasheet.pdf