Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05B472JA5NNNC
CL05B472JA5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05B472JA5NNNC
Brief Description
CAP CER 4700PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
CL05B472JA5NNNC.pdf
Availability of CL05B472JA5NNNC
QUANTITY
CL05B472JA5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05B472JA5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05B472JA5NNNC
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05B472JA5NNNC
Related LinksCL05B47, CL05B472JA5NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05B472JA5NNNC Details Description
Related parts for CL05B472JA5NNNC
D-SUB CABLE MMU09K/MC10M/MFU09K datasheet.pdf
RELAY START/STOP 240V 90A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DSUB CRIMP CONTACT PIN datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 0.45A TO92-3 datasheet.pdf
FIBER OPTIC MT CONNECTOR datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf