Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05B472JB5NNNC
CL05B472JB5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05B472JB5NNNC
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
CL05B472JB5NNNC.pdf
Availability of CL05B472JB5NNNC
QUANTITY
CL05B472JB5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05B472JB5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05B472JB5NNNC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05B472JB5NNNC
Related LinksCL05B47, CL05B472JB5NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05B472JB5NNNC Details Description
Related parts for CL05B472JB5NNNC
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 10POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf