Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05C100DB5NNNC
CL05C100DB5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05C100DB5NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05C100DB5NNNC.pdf
Availability of CL05C100DB5NNNC
QUANTITY
CL05C100DB5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05C100DB5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05C100DB5NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05C100DB5NNNC
Related LinksCL05C10, CL05C100DB5NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05C100DB5NNNC Details Description
Related parts for CL05C100DB5NNNC
CONN RCPT WATERPROOF 24POS MALE datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.005 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V C0K 0201 datasheet.pdf
CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.6A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
LED T1 3/4 MGT 470NM BLUE 12VDC datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CONN SOCKET 10 POS 2MM GOLD datasheet.pdf