Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05C100JB5NCNC
CL05C100JB5NCNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05C100JB5NCNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05C100JB5NCNC.pdf
Availability of CL05C100JB5NCNC
QUANTITY
CL05C100JB5NCNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05C100JB5NCNC
Internal Part NumberEIS-CL05C100JB5NCNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05C100JB5NCNC
Related LinksCL05C10, CL05C100JB5NCNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05C100JB5NCNC Details Description
Related parts for CL05C100JB5NCNC
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 7.5MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 5V 15W OUT SMD TR datasheet.pdf
MOSFET P-CH 120V 15A D2PAK datasheet.pdf
RES WIREWOUND .22 OHM 3W datasheet.pdf
MODULE ZIGBEE W/CHIP ANT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 12V OUT datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T SOLDER LUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf