Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05C101JB5NCNC
CL05C101JB5NCNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05C101JB5NCNC
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05C101JB5NCNC.pdf
Availability of CL05C101JB5NCNC
QUANTITY
CL05C101JB5NCNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05C101JB5NCNC
Internal Part NumberEIS-CL05C101JB5NCNC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05C101JB5NCNC
Related LinksCL05C10, CL05C101JB5NCNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05C101JB5NCNC Details Description
Related parts for CL05C101JB5NCNC
TUBE PVC 0AWG 300V BLK (8.81MM) datasheet.pdf
IC INVERTER W/O-D OUT 6XSON datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG TSOT23-8 datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY W/VCOM AMP 48TQFN datasheet.pdf
RES 180 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLUE 500' datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 60POS datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 170MSPS 48QFN datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf