Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05C180GB5NCNC
CL05C180GB5NCNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05C180GB5NCNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05C180GB5NCNC.pdf
Availability of CL05C180GB5NCNC
QUANTITY
CL05C180GB5NCNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05C180GB5NCNC
Internal Part NumberEIS-CL05C180GB5NCNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05C180GB5NCNC
Related LinksCL05C18, CL05C180GB5NCNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05C180GB5NCNC Details Description
Related parts for CL05C180GB5NCNC
TRANS NPN DARL 25V 1.2A TO-92 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO13 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf