Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05C180GB5NNNC
CL05C180GB5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05C180GB5NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05C180GB5NNNC.pdf
Availability of CL05C180GB5NNNC
QUANTITY
CL05C180GB5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05C180GB5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05C180GB5NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05C180GB5NNNC
Related LinksCL05C18, CL05C180GB5NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05C180GB5NNNC Details Description
Related parts for CL05C180GB5NNNC
PLUGGABLE MINI OPTOCOUPLER 24VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.19V SOT23-3 datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 30SAU 68POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf