Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05C240JB5NNNC
CL05C240JB5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05C240JB5NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 24PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05C240JB5NNNC.pdf
Availability of CL05C240JB5NNNC
QUANTITY
CL05C240JB5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05C240JB5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05C240JB5NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05C240JB5NNNC
Related LinksCL05C24, CL05C240JB5NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05C240JB5NNNC Details Description
Related parts for CL05C240JB5NNNC
SSD 96GB 2.5" SATA datasheet.pdf
CONN SPRING 18POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FREQ TIMING GENERATOR 48-SSOP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP 350F 2.7V THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 21A 3.4 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf