Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05C390JB5NNNC
CL05C390JB5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05C390JB5NNNC
Brief Description
CAP CER 39PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05C390JB5NNNC.pdf
Availability of CL05C390JB5NNNC
QUANTITY
CL05C390JB5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05C390JB5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05C390JB5NNNC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05C390JB5NNNC
Related LinksCL05C39, CL05C390JB5NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05C390JB5NNNC Details Description
Related parts for CL05C390JB5NNNC
SENSOR 1PSID DO DUAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
BOARD DEV VIRTEX II FG456 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
RACK HARDWARE -DOOR KEYS datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 23POS 1MM R/A datasheet.pdf
RES 33 OHM 30W 5% TO220 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V FLATPACK datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf