Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05C471JB5NNNC
CL05C471JB5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05C471JB5NNNC
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05C471JB5NNNC.pdf
Availability of CL05C471JB5NNNC
QUANTITY
CL05C471JB5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05C471JB5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05C471JB5NNNC
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05C471JB5NNNC
Related LinksCL05C47, CL05C471JB5NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05C471JB5NNNC Details Description
Related parts for CL05C471JB5NNNC
RES SMD 0.05 OHM 1% 1W 4324 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 15POS 30AU datasheet.pdf
RES .10 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 28POS TIN datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT SMT/CLIP DR datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 780MA 202 MOHM datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZE6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 10W datasheet.pdf
33UF 10V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf