Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05CR75BB5NNNC
CL05CR75BB5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05CR75BB5NNNC
Brief Description
CAP CER 0.75PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05CR75BB5NNNC.pdf
Availability of CL05CR75BB5NNNC
QUANTITY
CL05CR75BB5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05CR75BB5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05CR75BB5NNNC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.75pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05CR75BB5NNNC
Related LinksCL05CR7, CL05CR75BB5NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05CR75BB5NNNC Details Description
Related parts for CL05CR75BB5NNNC
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
5 X 6 COVERS datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 24 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 360MA 290 MOHM datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
LIGHT BAR 565NM GRN 8.89X3.81MM datasheet.pdf
BOARD EVAL L6920D datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 28POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
350 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
IC REG LDO 1.1V 0.3A 4UDFN datasheet.pdf