Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10A105KO5LNNC
CL10A105KO5LNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10A105KO5LNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0603
Datasheet Download
CL10A105KO5LNNC.pdf
Availability of CL10A105KO5LNNC
QUANTITY
CL10A105KO5LNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10A105KO5LNNC
Internal Part NumberEIS-CL10A105KO5LNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10A105KO5LNNC
Related LinksCL10A10, CL10A105KO5LNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10A105KO5LNNC Details Description
Related parts for CL10A105KO5LNNC
LED YELLOW RECTANG RT ANG ASSY datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH HS 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.15A SOT89-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.05M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
2X5 PLUG HOUSING KEY A NAT datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SNAP RING WALDES 51443 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS R/A SHORT GOLD datasheet.pdf