Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10A105KO5LNNC
CL10A105KO5LNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10A105KO5LNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0603
Datasheet Download
CL10A105KO5LNNC.pdf
Availability of CL10A105KO5LNNC
QUANTITY
CL10A105KO5LNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10A105KO5LNNC
Internal Part NumberEIS-CL10A105KO5LNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10A105KO5LNNC
Related LinksCL10A10, CL10A105KO5LNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10A105KO5LNNC Details Description
Related parts for CL10A105KO5LNNC
CONN PIN 18-22AWG PRE-TIN M-UMNL datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 10MM 5.91" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 6POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES SMD 6.5286K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS 0.8MM SMD GOLD datasheet.pdf