Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10A105KO8NNNC
CL10A105KO8NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10A105KO8NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0603
Datasheet Download
CL10A105KO8NNNC.pdf
Availability of CL10A105KO8NNNC
QUANTITY
CL10A105KO8NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10A105KO8NNNC
Internal Part NumberEIS-CL10A105KO8NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10A105KO8NNNC
Related LinksCL10A10, CL10A105KO8NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10A105KO8NNNC Details Description
Related parts for CL10A105KO8NNNC
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN RING TONG 22-16AWG M6 SOLIS datasheet.pdf
CONN FMALE M12 5POS STR 2M CABLE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.45V 0.5A PWMOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.039 MULTI 300' datasheet.pdf
TOS 120VAC/48VDC 0.5A RC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf