Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10A105KO8NNNC
CL10A105KO8NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10A105KO8NNNC
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0603
Datasheet Download
CL10A105KO8NNNC.pdf
Availability of CL10A105KO8NNNC
QUANTITY
CL10A105KO8NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10A105KO8NNNC
Internal Part NumberEIS-CL10A105KO8NNNC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10A105KO8NNNC
Related LinksCL10A10, CL10A105KO8NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10A105KO8NNNC Details Description
Related parts for CL10A105KO8NNNC
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC XDCP SGL 100TAP 10K 8-SOIC datasheet.pdf
IC CLK ZDB 9OUT 220MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
FAN AXIAL 140X50.8MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 266POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC GATE DRVR IGBT/MOSFET SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf