Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10B103KB8NNNC
CL10B103KB8NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10B103KB8NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
CL10B103KB8NNNC.pdf
Availability of CL10B103KB8NNNC
QUANTITY
CL10B103KB8NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10B103KB8NNNC
Internal Part NumberEIS-CL10B103KB8NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10B103KB8NNNC
Related LinksCL10B10, CL10B103KB8NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10B103KB8NNNC Details Description
Related parts for CL10B103KB8NNNC
CONN RECEPT CPC 14POS REV SER 1 datasheet.pdf
FIXED IND 4.8UH 7.5A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG ACH W-W 2POS 1.2MM datasheet.pdf
IC MCU LIN BATT MONITOR 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.770" 3MM 2LD datasheet.pdf
NON-HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 3.9K OHM 1% 0805 datasheet.pdf
M25 TO 3/4" NPT ADAPTER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 8A TO220F datasheet.pdf