Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10B106MQ8NRNC
CL10B106MQ8NRNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10B106MQ8NRNC
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X7R 0603
Datasheet Download
CL10B106MQ8NRNC.pdf
Availability of CL10B106MQ8NRNC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CL10B106MQ8NRNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10B106MQ8NRNC
Internal Part NumberEIS-CL10B106MQ8NRNC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10B106MQ8NRNC
Related LinksCL10B10, CL10B106MQ8NRNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10B106MQ8NRNC Details Description
Related parts for CL10B106MQ8NRNC
IC REG CTRLR SGL 2.8V 8SOIC datasheet.pdf
LABEL S LAM DM CLOTH WHT.90X.44" datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT&ENCLOSURE 19DBI 8" MC CONN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf