Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10B106MQ8NRNC
CL10B106MQ8NRNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10B106MQ8NRNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X7R 0603
Datasheet Download
CL10B106MQ8NRNC.pdf
Availability of CL10B106MQ8NRNC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CL10B106MQ8NRNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10B106MQ8NRNC
Internal Part NumberEIS-CL10B106MQ8NRNC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10B106MQ8NRNC
Related LinksCL10B10, CL10B106MQ8NRNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10B106MQ8NRNC Details Description
Related parts for CL10B106MQ8NRNC
IC INVERTER UHS SCHMITT SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.83K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 950MA 135 MOHM datasheet.pdf
PLUG SOCKET MODULE EURO/USA datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 16CFP datasheet.pdf