Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10B152KB8NNNC
CL10B152KB8NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10B152KB8NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
CL10B152KB8NNNC.pdf
Availability of CL10B152KB8NNNC
QUANTITY
CL10B152KB8NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10B152KB8NNNC
Internal Part NumberEIS-CL10B152KB8NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10B152KB8NNNC
Related LinksCL10B15, CL10B152KB8NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10B152KB8NNNC Details Description
Related parts for CL10B152KB8NNNC
CONN HEADER 15POS 1.25MM STR TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 1.8A TO-252 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8SOIC datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 14"L X 12"W datasheet.pdf
GASKET datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG RED 500' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 41MM datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 11A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 6A DPAK datasheet.pdf
ADAPTER F/F TNC 18GHZ datasheet.pdf