Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10B474KP8NNNC
CL10B474KP8NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10B474KP8NNNC
Brief Description
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0603
Datasheet Download
CL10B474KP8NNNC.pdf
Availability of CL10B474KP8NNNC
QUANTITY
CL10B474KP8NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10B474KP8NNNC
Internal Part NumberEIS-CL10B474KP8NNNC
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10B474KP8NNNC
Related LinksCL10B47, CL10B474KP8NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10B474KP8NNNC Details Description
Related parts for CL10B474KP8NNNC
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
RES 5.11M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 100' datasheet.pdf
MODEL 711 TAP SWITCH 7A 125V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf