Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10B561JB8NNNC
CL10B561JB8NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10B561JB8NNNC
Brief Description
CAP CER 560PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
CL10B561JB8NNNC.pdf
Availability of CL10B561JB8NNNC
QUANTITY
CL10B561JB8NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10B561JB8NNNC
Internal Part NumberEIS-CL10B561JB8NNNC
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)