Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10B563KB8NNNL
CL10B563KB8NNNL picture photo
Mfg. Part Number
CL10B563KB8NNNL
Brief Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
CL10B563KB8NNNL.pdf
Availability of CL10B563KB8NNNL
QUANTITY
CL10B563KB8NNNL Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10B563KB8NNNL
Internal Part NumberEIS-CL10B563KB8NNNL
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10B563KB8NNNL
Related LinksCL10B56, CL10B563KB8NNNL Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10B563KB8NNNL Details Description
Related parts for CL10B563KB8NNNL
CONN IC DIP SOCKET 16POS TINLEAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 82 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 12A DPAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 38-75V 350MA datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
KRIMPING DIES SET OF 2 datasheet.pdf
SENSOR PROX 24-240VAC/DC 10M datasheet.pdf
STNDRD SPR ACT T5009 T5009-6 SW datasheet.pdf
TERMINAL QL 10 WTL 6/4 FF datasheet.pdf
MICRO 15C S 24" WHT FLOAT datasheet.pdf