Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10B563KB8SFNC
CL10B563KB8SFNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10B563KB8SFNC
Brief Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
CL10B563KB8SFNC.pdf
Availability of CL10B563KB8SFNC
QUANTITY
CL10B563KB8SFNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10B563KB8SFNC
Internal Part NumberEIS-CL10B563KB8SFNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSoft Termination MLCC
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)