Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10C121JB8NCNC
CL10C121JB8NCNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10C121JB8NCNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
CL10C121JB8NCNC.pdf
Availability of CL10C121JB8NCNC
QUANTITY
CL10C121JB8NCNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10C121JB8NCNC
Internal Part NumberEIS-CL10C121JB8NCNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10C121JB8NCNC
Related LinksCL10C12, CL10C121JB8NCNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10C121JB8NCNC Details Description
Related parts for CL10C121JB8NCNC
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 66.667 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
M3 SCREW TERMINAL (RED) datasheet.pdf
DIODE 0.5A 1400V 300NS DO-204AL datasheet.pdf
RES 174 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf