Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10C151GB8NNNC
CL10C151GB8NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10C151GB8NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
CL10C151GB8NNNC.pdf
Availability of CL10C151GB8NNNC
QUANTITY
CL10C151GB8NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10C151GB8NNNC
Internal Part NumberEIS-CL10C151GB8NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10C151GB8NNNC
Related LinksCL10C15, CL10C151GB8NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10C151GB8NNNC Details Description
Related parts for CL10C151GB8NNNC
IC TX RS232 5V 1UA SHTDN 16-SSOP datasheet.pdf
CONN CABLE/SPLICE 1TAP WIRE datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.76VC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION SPDT .1A datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR/SRL 20M 48-QFN datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
STOP PAD 2.16MM datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 18POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf