Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10C161JB8NNNC
CL10C161JB8NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10C161JB8NNNC
Brief Description
CAP CER 160PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
CL10C161JB8NNNC.pdf
Availability of CL10C161JB8NNNC
QUANTITY
CL10C161JB8NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10C161JB8NNNC
Internal Part NumberEIS-CL10C161JB8NNNC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance160pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10C161JB8NNNC
Related LinksCL10C16, CL10C161JB8NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10C161JB8NNNC Details Description
Related parts for CL10C161JB8NNNC
CONN HEADER 58POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 38POS RACK & PANEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 28V SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH SPDT 5A 125V ROLLER LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONN 5MM TERMINAL BLOCK 15POS datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM SQ 13.9MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf