Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10C161JB8NNNC
CL10C161JB8NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10C161JB8NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 160PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
CL10C161JB8NNNC.pdf
Availability of CL10C161JB8NNNC
QUANTITY
CL10C161JB8NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10C161JB8NNNC
Internal Part NumberEIS-CL10C161JB8NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance160pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10C161JB8NNNC
Related LinksCL10C16, CL10C161JB8NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10C161JB8NNNC Details Description
Related parts for CL10C161JB8NNNC
MOSFET P-CH 60V 6.7A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
HEATSHRK KIT RFL 1/16" BLK 36 PC datasheet.pdf
IC DSP CONTROLLER 32BIT 400-PBGA datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 28SSOP datasheet.pdf
CONN PIN RT SLDR FLATPAQ datasheet.pdf
3300UF 16V 18X36 105C RAD datasheet.pdf