Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10C471JB8NCNC
CL10C471JB8NCNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10C471JB8NCNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
CL10C471JB8NCNC.pdf
Availability of CL10C471JB8NCNC
QUANTITY
CL10C471JB8NCNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10C471JB8NCNC
Internal Part NumberEIS-CL10C471JB8NCNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10C471JB8NCNC
Related LinksCL10C47, CL10C471JB8NCNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10C471JB8NCNC Details Description
Related parts for CL10C471JB8NCNC
LED AMB T1-3/4 VERT 5V PC MNT datasheet.pdf
DIODE DAMPER/MOD VID TO220FPABF5 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 250V X7R 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf