Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10C510JB8NNNC
CL10C510JB8NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL10C510JB8NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
CL10C510JB8NNNC.pdf
Availability of CL10C510JB8NNNC
QUANTITY
CL10C510JB8NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10C510JB8NNNC
Internal Part NumberEIS-CL10C510JB8NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10C510JB8NNNC
Related LinksCL10C51, CL10C510JB8NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10C510JB8NNNC Details Description
Related parts for CL10C510JB8NNNC
MOSFET N-CH 30V 10MA SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 10A ITO220AC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 0804 datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-5 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO214AA datasheet.pdf
LED RED 2SMD datasheet.pdf
CONTACT PROBE 1.0MM PITCH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf