Souriau Connection Technology CL1C1100
CL1C1100 picture photo
Mfg. Part Number
CL1C1100
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 4POS INLINE PIN
Datasheet Download
CL1C1100.pdf
Availability of CL1C1100
QUANTITY
CL1C1100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CL1C1100
Internal Part NumberEIS-CL1C1100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesClipper
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert1-1
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp and Solder Cup
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeTwist Latch
OrientationKeyed
Shell Material, FinishThermoplastic
Ingress ProtectionIP40
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL1C1100
Related LinksCL1C, CL1C1100 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
CL1C1100 Details Description
Related parts for CL1C1100
RES SMD 39K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS 1.5MM 28-26AWG datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 110V datasheet.pdf