Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL21A106KPCL3RC
CL21A106KPCL3RC picture photo
Mfg. Part Number
CL21A106KPCL3RC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X5R 0805
Datasheet Download
CL21A106KPCL3RC.pdf
Availability of CL21A106KPCL3RC
QUANTITY
CL21A106KPCL3RC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL21A106KPCL3RC
Internal Part NumberEIS-CL21A106KPCL3RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL21A106KPCL3RC
Related LinksCL21A10, CL21A106KPCL3RC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL21A106KPCL3RC Details Description
Related parts for CL21A106KPCL3RC
BATT NICAD 5000MAH D SIZE R TYPE datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 9.6A TO-3PF datasheet.pdf
VARISTOR 423V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 24 POS datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER X 25G 16QFN datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf