Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL21A475KPFNNNG
CL21A475KPFNNNG picture photo
Mfg. Part Number
CL21A475KPFNNNG
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805
Datasheet Download
CL21A475KPFNNNG.pdf
Availability of CL21A475KPFNNNG
QUANTITY
CL21A475KPFNNNG Order Process
Ship out your order
Specifications of CL21A475KPFNNNG
Internal Part NumberEIS-CL21A475KPFNNNG
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL21A475KPFNNNG
Related LinksCL21A47, CL21A475KPFNNNG Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL21A475KPFNNNG Details Description
Related parts for CL21A475KPFNNNG
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IC FPGA 328 I/O 484FBGA datasheet.pdf
TOUCH SCRN 4-WIRE 5.7" datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf