Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL21A475KQCLNNC
CL21A475KQCLNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL21A475KQCLNNC
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805
Datasheet Download
CL21A475KQCLNNC.pdf
Availability of CL21A475KQCLNNC
QUANTITY
CL21A475KQCLNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL21A475KQCLNNC
Internal Part NumberEIS-CL21A475KQCLNNC
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL21A475KQCLNNC
Related LinksCL21A47, CL21A475KQCLNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL21A475KQCLNNC Details Description
Related parts for CL21A475KQCLNNC
TRANSFORMER CCFL 4W 13V 7MA SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 7-15V 5A datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" DUAL ROW datasheet.pdf
NEW MINI FIT RA WFLANGE datasheet.pdf
2052 3833 00 datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf