Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL21A475MQFNNNE
CL21A475MQFNNNE picture photo
Mfg. Part Number
CL21A475MQFNNNE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805
Datasheet Download
CL21A475MQFNNNE.pdf
Availability of CL21A475MQFNNNE
QUANTITY
CL21A475MQFNNNE Order Process
Ship out your order
Specifications of CL21A475MQFNNNE
Internal Part NumberEIS-CL21A475MQFNNNE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL21A475MQFNNNE
Related LinksCL21A47, CL21A475MQFNNNE Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL21A475MQFNNNE Details Description
Related parts for CL21A475MQFNNNE
IC SUPERVISOR ACTIVE HI TO-92 datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI-ION 4.1V 16-QFN datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVER QUAD HS 24TSSOP datasheet.pdf
CONN MEMORY SKT R/A 200PS SODIMM datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8HVSON datasheet.pdf