Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL21B102KC65PNC
CL21B102KC65PNC picture photo
Mfg. Part Number
CL21B102KC65PNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
CL21B102KC65PNC.pdf
Availability of CL21B102KC65PNC
QUANTITY
CL21B102KC65PNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL21B102KC65PNC
Internal Part NumberEIS-CL21B102KC65PNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAuto Grade MLCC
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesOpen Mode, Soft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL21B102KC65PNC
Related LinksCL21B10, CL21B102KC65PNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL21B102KC65PNC Details Description
Related parts for CL21B102KC65PNC
CONN MINI-DIN 5 PIN FEMALE PCB datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES MO 1W 1K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 114POS VERT W/BARBS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.9UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
LED XTE 462.5NM ROY BL 475MW SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf