Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL21B475KQFNNNE
CL21B475KQFNNNE picture photo
Mfg. Part Number
CL21B475KQFNNNE
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X7R 0805
Datasheet Download
CL21B475KQFNNNE.pdf
Availability of CL21B475KQFNNNE
QUANTITY
CL21B475KQFNNNE Order Process
Ship out your order
Specifications of CL21B475KQFNNNE
Internal Part NumberEIS-CL21B475KQFNNNE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL21B475KQFNNNE
Related LinksCL21B47, CL21B475KQFNNNE Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL21B475KQFNNNE Details Description
Related parts for CL21B475KQFNNNE
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GREEN/ORANGE datasheet.pdf
LABEL TAMPER EVIDENT 1X6" datasheet.pdf
LOCATOR STOP FOR 59287-2 datasheet.pdf
IC DC/DC CHARGER LI+ 2A 28-TQFN datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
UM3239 SPCL UNIV SAFETY MAT datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf