Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL21C272JBFNNNG
CL21C272JBFNNNG picture photo
Mfg. Part Number
CL21C272JBFNNNG
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
CL21C272JBFNNNG.pdf
Availability of CL21C272JBFNNNG
QUANTITY
CL21C272JBFNNNG Order Process
Ship out your order
Specifications of CL21C272JBFNNNG
Internal Part NumberEIS-CL21C272JBFNNNG
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL21C272JBFNNNG
Related LinksCL21C27, CL21C272JBFNNNG Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL21C272JBFNNNG Details Description
Related parts for CL21C272JBFNNNG
CAP CER 6800PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO41 datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY 1X4 RED TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.13 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
LF to 750 MHz Digitally Controlled VGA IC datasheet.pdf