Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL21X476MRYNNNE
CL21X476MRYNNNE picture photo
Mfg. Part Number
CL21X476MRYNNNE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47UF 4V X6S 0805
Datasheet Download
CL21X476MRYNNNE.pdf
Availability of CL21X476MRYNNNE
QUANTITY
CL21X476MRYNNNE Order Process
Ship out your order
Specifications of CL21X476MRYNNNE
Internal Part NumberEIS-CL21X476MRYNNNE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL21X476MRYNNNE
Related LinksCL21X47, CL21X476MRYNNNE Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL21X476MRYNNNE Details Description
Related parts for CL21X476MRYNNNE
Crystal 3.6864MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH QUAD 16SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 35W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf