Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL31A106MQHNNNE
CL31A106MQHNNNE picture photo
Mfg. Part Number
CL31A106MQHNNNE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206
Datasheet Download
CL31A106MQHNNNE.pdf
Availability of CL31A106MQHNNNE
QUANTITY
CL31A106MQHNNNE Order Process
Ship out your order
Specifications of CL31A106MQHNNNE
Internal Part NumberEIS-CL31A106MQHNNNE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL31A106MQHNNNE
Related LinksCL31A10, CL31A106MQHNNNE Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL31A106MQHNNNE Details Description
Related parts for CL31A106MQHNNNE
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN HDR 2MM DUAL W/LATCH 20POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT WHITE datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 2K OHM 1610 datasheet.pdf
IC DSC 32BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf