Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL31B105KBHSFNE
CL31B105KBHSFNE picture photo
Mfg. Part Number
CL31B105KBHSFNE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
CL31B105KBHSFNE.pdf
Availability of CL31B105KBHSFNE
QUANTITY
CL31B105KBHSFNE Order Process
Ship out your order
Specifications of CL31B105KBHSFNE
Internal Part NumberEIS-CL31B105KBHSFNE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL31B105KBHSFNE
Related LinksCL31B10, CL31B105KBHSFNE Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL31B105KBHSFNE Details Description
Related parts for CL31B105KBHSFNE
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 60POS 0.156 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
LED 2MM PRISM G 7" HYSOL LENS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 320X320X0.3MM datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf