Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL31B125KPCNNNC
CL31B125KPCNNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL31B125KPCNNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2UF 10V X7R 1206
Datasheet Download
CL31B125KPCNNNC.pdf
Availability of CL31B125KPCNNNC
QUANTITY
CL31B125KPCNNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL31B125KPCNNNC
Internal Part NumberEIS-CL31B125KPCNNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL31B125KPCNNNC
Related LinksCL31B12, CL31B125KPCNNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL31B125KPCNNNC Details Description
Related parts for CL31B125KPCNNNC
IC CROSSPOINT SWITCH 2x2 16MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
REG SW POS-NEG 3.3V/5V 12W SMD datasheet.pdf
IC 6CH GAMMA CRRCT BUFF 20HTSSOP datasheet.pdf
KIT DEV FOR CC2431 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V 20% BX 1825 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN FPC 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf